Likvidacija društva se može sprovesti kada društvo ima dovoljno sredstava za namirenje svih svojih obaveza. Odluku o pokretanju likvidacije donosi skupština članova društva. Odlukom se imenuje likvidacioni upravnik.
Likvidacija počinje danom registracije Odluke o likvidaciji u Agenciji za privredne registre i objavljivanjem oglasa o pokretanju likvidacije na APR-u.
Oglas o pokretanju likvidacije objavljuje se na APR-u u trajanju od 90 dana. Ako društvo tokom perioda trajanja oglasa o pokretanju likvidacije i roka za prijavu potraživanja promeni adresu sedišta ili adresu za prijem pošte, taj rok ponovo počinje da teče od dana registracije te promene!!!
Poverioci čije je potraživanje utvrđeno izvršnom ispravom i poverioci u vezi sa čijim potraživanjem protiv društva počne da teče parnica do početka likvidacije nemaju obavezu prijavljivanja potraživanja, a njihova potraživanja se smatraju prijavljenim.
Likvidacioni upravnik je dužan da poznatim poveriocima uputi pisano obaveštenje o pokretanju likvidacije društva, najkasnije u roku od 15 dana od dana početka likvidacije društva. Likvidacioni upravnik sastavlja početni likvidacioni bilans kao vanredni finansijski izveštaj i dostavlja APR-u.
Društvo je dužno da sve prispele prijave potraživanja, kao i potraživanja utvrđena izvršnom ispravom i potraživanja u vezi sa kojima teče parnica evidentira u listu prijavljenih potraživanja i da sačini listu priznatih i osporenih potraživanja.
Likvidacioni upravnik ima obavezu da najranije 90 dana a najkasnije 150 dana od dana početka likvidacije sastavi početni likvidacioni izveštaj i podnosi ga skupštini društva na usvajanje (koja ga usvaja najkasnije u roku od 30 dana). Ovaj dokument sadrži: listu prijavljenih potraživanja; listu priznatih potraživanja; listu osporenih potraživanja sa obrazloženjem osporavanja; podatak da li je imovina društva dovoljna za namirenje svih obaveza društva, uključujući i osporena potraživanja; neophodne radnje za sprovođenje likvidacije; vreme predviđeno za završetak likvidacije; druge činjenice od značaja za sprovođenje likvidacije.
Likvidacioni upravnik u toku likvidacije podnosi skupštini društva godišnje likvidacione izveštaje o svojim radnjama, sa obrazloženjem razloga zbog kojih se likvidacija nastavlja, a nije završena, najkasnije u roku od tri meseca po isteku svake poslovne godine. Godišnji likvidacioni izveštaji se registruju u APR-u.
Za vreme likvidacije društva ne isplaćuje se učešće u dobiti, odnosno dividende niti se imovina društva raspodeljuje članovima društva pre isplate svih potraživanja poverilaca!
U toku likvidacije društvo može obustaviti likvidaciju i nastaviti sa poslovanjem, po odluci skupštine društva, a u slučaju da je društvo namirilo u potpunosti sve poverioce, da nije otkazalo ugovor o radu bilo kom zaposlenom po osnovu likvidacije niti otpočelo sa isplatama članovima društva.
Nakon isplate poverilaca likvidacioni upravnik sastavlja završni likvidacioni bilans i daje Izjavu da je uputio obaveštenje svim poznatim poveriocima i da su sve obaveze društva po osnovu prijavljenih potraživanja i potraživanja koja se smatraju prijavljenim izmirene u potpunosti i da se protiv društva ne vode drugi postupci, a skupština društva usvaja:
Imovina društva koja preostane posle izmirenja svih obaveza društva (likvidacioni ostatak) raspodeljuje se članovima društva srazmerno njihovim udelima u skladu sa odlukom o raspodeli likvidacionog ostatka (ako osnivačkim aktom ili jednoglasnom odlukom članova nije drugačije određeno).
Likvidacija se okončava donošenjem Odluke skupštine društva o okončanju likvidacije, nakon čega se pribavljaju